Kościół św. Antoniego w Jałówce

Ruiny kościoła św. Antoniego w Jałówce

19 maja 2013 roku w Jałówce, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające Powstanie Styczniowe na ziemi Jałowskiej. Uroczystości zorganizowało  Towarzystwo Ziemi Jałowskiej, Solidarni2010 z  Białegostoku oraz Stowarzyszenie „Lepsze Jutro” z Michałowa.

Pomysłodawcą tych uroczystości, był prof. Józef Maroszek, wybitny historyk, członek Towarzystwa Ziemi Jałowskiej.

Obchody rozpoczęły się połączeniem procesji niosącej obraz Matki Boskiej Powstańczej z grupą rekonstrukcyjną GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.  Następnie, zebranej w parku ludności, członek grupy rekonstrukcyjnej, odczytał Manifest Rządu Narodowego i akt uwłaszczenia, a prof. Józef Maroszek wygłosił pierwszą część wykładu historycznego na temat Powstania Styczniowego i obrazu Matki Boskiej Powstańczej. Następnie odbył się przemarsz do ruin Kościoła św. Antoniego, gdzie odbyła się Msza Św.

Po zakończonej mszy, wysłuchaliśmy drugiej części wykładu prof. Józefa Maroszka, w której omówił między innymi historie kościoła św. Antoniego. Wspaniały koncert Kwartetu Smyczkowego „Fugato”, zakończył część uroczystości przy ruinach kościoła.

Po koncercie rozpoczął się piknik rodzinny na placu obok Domu Pomocy Społecznej gdzie mogliśmy zobaczyć obóz Powstańców, który zainscenizowała Grupa Rekonstrukcyjna z Przasnysza, kowalstwo artystyczne, prace podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Jawor”, oraz skosztować przygotowanego przez DPS posiłku – grochówki i bigosu.
Całość zakończyło ognisko z kiełbaskami.

Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z uroczystości.

UROCZYSTE OBCHODY 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA ZIEMI JAŁOWSKIEJ 1/3

UROCZYSTE OBCHODY 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA ZIEMI JAŁOWSKIEJ 2/3

UROCZYSTE OBCHODY 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA ZIEMI JAŁOWSKIEJ 3/3