1. Poszukiwania pomordowanych przez komunistyczny aparat władzy

Więzienie przy ul. Kopernika
Ruszyły prace wykopaliskowe pod murami więzienia w Białymstoku przy ulicy Kopernika 21. Archeolodzy z białostockiego oddziału IPN mają wsparcie w postaci profesora prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który brał udział w ekshumacjach na terenie kwatery „Ł” na Warszawskich Powązkach.
Białostockie więzienie przy Kopernika ma swoją mroczna przeszłość. Tam, za murami dokonywano egzekucji żołnierzy AK i NSZ. Historia zbrodni aparatu komunistycznej władzy jest ciągle badana.
Część morderstw została już udokumentowana i opisana w książce „Śladami zbrodni”.
O białostockim wiezieniu karno-śledczym, możemy przeczytać na stronie 334, lub na stronach IPN:
http://slady.ipn.gov.pl
W książce napisano że w województwie białostockim w latach 1944-1956 orzeczono ponad 550 wyroków śmierci, około 320 wykonano z czego aż 300 w więzieniu przy Kopernika. Continue reading →
2. Znaleziono szczątki mordowanych przez UB w Białymstoku
Czwarty dzień poszukiwań okazał się szczęśliwy dla grupy archeologów z IPN. Odnaleziono szczątki ludzkie w kilku miejscach na terenie zlokalizowanym na tyłach więzienia przy ul. Kopernika w Białymstoku.
Ten dzień był decydujący, bo gdyby dziś nie natrafiono na ciała pomordowanych to prace zostałyby zatrzymane i zapewne nigdy ogrom zbrodni komunistów nie zostałaby w Białymstoku odkryty.
IPN prosi krewnych osób zamordowanych przez UB, które mogły być pochowane na terenie aresztu o kontakt z dr Marcinem Zwolskim (nr tel. 609474374). Chodzi o pobranie materiału genetycznego do badań DNA, co pozwoli na ewentualną identyfikację ofiar zbrodni komunistycznych.
Continue reading →
3. Wywiad z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem
Wywiad przeprowadzony w trzeci dzień prac poszukiwawczych ofiar zbrodni komunistycznych na terenie przylegającym do więzienia przy ul. Kopernika w Białymstoku.
Czy to ich kości znaleziono ?
PRZYWRÓĆMY IM PAMIĘĆ
PRZYWRÓĆMY IM PAMIĘĆMinęło niemal pół wieku. 48 lat temu w więzieniu w Białymstoku wykonano ostatni wyrok kary śmierci. Szczątki skazańca spoczęły w nieznanym miejscu. Na mocy niepisanego prawa, barbarzyńskiego zwyczaju białostockiej bezpieki, prochy ponad 250 więźniów zabitych tutaj z wyroków sądów Polski Ludowej, oraz setek zabitych w obławach lub zakatowanych w aresztach UB, rozrzucone są po białostockiej ziemi.
4. Piąty dzień prac odsłaniających zbrodnie komunistyczne w Białymstoku.
Piaty dzień poszukiwań nie obył się bez kolejnego sukcesu. Ekipa pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka natrafiła na miejsca pierwotnego pochówku zamordowanych przez komunistów z UB.
Daje to pewność, że miejsce za murami więzienia będzie przeszukiwane na jesieni z większą dokładnością.
Jak mówi dr Dariusz Zwolski, historyk z białostockiego IPN, budynki gospodarcze usytuowane na tyłach więzienia, mogą skrywać pod sobą wiele komunistycznych tajemnic.
Trafiono również na miejsca pokryte ziemią na której rośnie trawa, ale dostępu do głębszych warstw broni gruba płyta betonu, której nie można było ruszyć dostępnym sprzętem mechanicznym. Czyżby celowo wylano warstwę betonu, by utrudnić poszukiwania.
Obecnie wykopane szczątki ludzkie zostaną zabezpieczone przez prokuraturę białostocką i poddane dalszym badaniom. IPN prosi krewnych osób zamordowanych przez UB w latach 1945-1956, które mogły być pochowane na terenie aresztu o kontakt z dr Marcinem Zwolskim (nr tel. 609474374). Chodzi o pobranie materiału genetycznego do badań DNA, co pozwoli na ewentualną identyfikację ofiar zbrodni komunistycznych.