Przełom w poszukiwaniu szczątków
ofiar niepodległościowego podziemia

foto: ipn.gov.pl
foto: ipn.gov.pl

Na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku znaleziono szkielety ludzkie, które według ekspertów mogą należeć do osadzonych tam w latach 1939-1956 członków polskich organizacji niepodległościowych zamordowanych przez komunistycznych oprawców.

Z przesłanego do naszej redakcji komunikatu Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku w trakcie prac prac poszukiwawczych szczątków ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego ogrodu przy Areszcie Śledczym w Białymstoku, prowadzonych w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku w sprawach zbrodni zabójstw osób tam osadzonych, w tym członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonanych przez funkcjonariuszy komunistycznych w okresie od drugiej połowy września 1939 roku do 1956 roku na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku, znaleziono szkielety ludzkie należące do co najmniej trzech osób.

– Szczątki znajdują się w układzie anatomicznym. Zostały znalezione na głębokości około 1,5 m, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej chlewni. Układ szczątków wskazuje na możliwe istnienie w tym miejscu grobu zbiorowego. Aktualnie archeolodzy odsłon kolejne warstwy w celu ustalenia liczby znajdujących się tam szczątków – czytamy w komunikacie prokuratora Zbigniewa Kulikowskiego.

Ponadto w trakcie prac, które są prowadzone na terenie dawnego ogrodu przywięziennego od 25 października br., na terenie pomiędzy dawną psiarnią a chlewnią, znaleziono też kilkanaście kości ludzkich oraz łuskę od pistoletu TT.

– W trakcie prac poszukiwawczych rozpoczętych w dniu 28 października br. na terenie dziedzińca Aresztu Śledczego odnaleziono fragmenty kości, których pochodzenie będzie weryfikowane przez biegłych. Prace prowadzone w tym miejscu są kontynuacją badań z roku 2006, podczas których w sąsiedztwie dawnej bramy wjazdowej do aresztu odnaleziono fragment łopatki ludzkiej – wyjaśnia prokurator Zbigniew Kulikowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.