Nowy przekręt w Tuskolandzie: za system
wart 550 tysięcy zapłacono… 27 milionów

KATOWICE PROCES KOPALNIA WUJEKKolejne trupy z kolejowej szafy. Wewnętrzny audyt wykazał, że za wdrożenie systemu bezpieczeństwa informacji grupa PKP zapłaciła 27 mln zł, choć mogła…. 550 tys. zł. Sprawa trafiła do CBA – donosi „Puls Biznesu”. – Nieustający koncert szokujących informacji w sprawach transportu trwa – komentuje w rozmowie z portalem niezalezna.pl poseł PiS Jerzy Polaczek.

Kolejowe spółki przepłaciły aż 50-krotnie na wdrożeniu systemów niezbędnych do otrzymania certyfikatu ISO oraz przygotowaniu tzw. planu ciągłości działania.

„Puls Biznesu” ustalił, że 10 podmiotów z grupy (m.in. PKP Service, PKP LHS) za usługę zapłaciło w sumie 27 mln zł, a według audytorów, bazujących m.in. na opinii PKP Informatyka, zbiorczy koszt powinien zamknąć się w… 550 tys. zł.

Prezes grupy PKP Jakub Karnowski zaznacza, że jednym z celów obecnego zarządu jest wyeliminowanie nieprawidłowości, które narażają spółki grupy na duże straty. „W tym przypadku sprawa okazała się na tyle poważna, że zawiadomiliśmy o nadużyciach organy ścigania” – mówi.

Zawiadomienie w tej sprawie trafiło 25 kwietnia do CBA.

To nie pierwsze wyniki audytu wstrząsające PKP – przypomina „Puls Biznesu”, który wcześniej opisał szczegóły trzech innych kontroli ujawniających wiele nieprawidłowości.

Także wydatki na promocję i reklamę czy podobne prace zlecane na zewnątrz budzą wątpliwości – mówi portalowiniezalezna.pl poseł Jerzy Polaczek, podając przykład „optymalizacji punktu styku klienta z grupą PKP”, na którą wydatkowano 10 mln zł. – Minister Sławomir Nowak powinien za to wszystko ponieść polityczną odpowiedzialność – dodaje Polaczek.

Współpracownicy:

One Reply to “Nowy przekręt w Tuskolandzie: za system
wart 550 tysięcy zapłacono… 27 milionów”

 1. Niestety takich sytuacji jest więcej w sektorze publicznym, tak wygląda polska informatyzacja!
  Lokalni informatycy mają faktycznie wyjątkową wiedzę w zakresie swoich działań! Są często jedynymi, którzy mądrze gadają!

  Większość ministerstw, jako nadrzędne hasło swojej działalności związało z „informatyzacją” zapominając (a może i nie) jednocześnie do czego zostały powołane! To taki najprostszy chwyt na nieświadomego obywatela! Pokazanie, że niby coś się robi, że niby jest postęp, że to niby dla niego!

  Powiem wprost, chodzi o pieniądze podatników – nasze!
  Nikt rozsądny, nie mający pieniędzy (np. w budżecie domowym) nie pozwoliłby sobie na „inwestowanie” w coś co nie przynosi wymiernych korzyści!

  Przykładem jest wiele i można je mnożyć!

  Tworzy się systemy informatyczne dla zaledwie „kilku” obywateli – co można uznać za rozrzutność!
  Co więcej, tworzy się systemu, które z czasem generują ogromne koszta utrzymania!
  Przejadamy pieniądze… poprzez informatyzację, przy czym często zaciąga się na to kredyty!

  Kolejne lanie wody, takie ubieranie w inne słowa – rzygać się chce, bo o tym mówi się już od lat… Boni!
  https://mac.gov.pl/dzialania/komitet-staly-rady-ministrow-przyjal-program-zintegrowanej-informatyzacji-panstwa

  Ciekawe, ile rocznie nasz kraj wydaje na durną (w ich wydaniu) informatyzację w przeliczeniu na 1 obywatela?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.