Być albo nie być dla młodych Polaków!

Istnienie jedynego w Polsce Liceum kształcącego młodych Polaków z Kresów Wschodnich jest zagrożone! W lipcu kończy się umowa najmu budynków na Wilanowie, gdzie Liceum Św. Stanisława Kostki ma swoją aktualną siedzibę. Wysoki czynsz i zbyt mała powierzchnia użytkowa nie pozwalają tam pozostać. Szkole brakuje środków na remont docelowej siedziby na warszawskiej Białołęce. Czy Liceum zostanie więc zamknięte, a młodzi, patriotycznie nastawieni Polacy ze Wschodu odesłani do swoich dalekich domów w Kazachstanie, Kirgizji, Armenii, Gruzji, Białorusi i Mołdawii? Nie możemy do tego dopuścić!
Drodzy Państwo,

Pięć miesięcy temu przestawiłem Państwu pokrótce działalność i historię Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium Św. Stanisława Kostki. Przypomnę więc podstawowe fakty. Jest to jedyna w Polsce placówka kształcąca i wychowująca młodych Polaków z krajów byłego ZSRR. Za naszymi wschodnimi granicami ciągle żyje olbrzymia grupa naszych Rodaków, którzy pragną pielęgnować swoją miłość do ojczyzny i jej kultury, a także uczyć się ojczystego języka i historii kraju ojców.

O tym, jak wspaniała i potrzebna jest misja Liceum mogą świadczyć ponadprzeciętne wyniki matur uzyskiwane przez uczniów, wysoki odsetek uczestników konkursów przedmiotowych i znakomita zdawalność na polskie uczelnie wyższe! Dzięki doskonałej jakości kształcenia, Szkoła znajduje się w gronie 25 najlepszych liceów warszawskich. Co więcej, niemal wszyscy wychowankowie deklarują ogromną chęć pozostania w Polsce. Młodzi uczniowie spełniają więc marzenia swoich przodków o powrocie do kraju i zasilają rynek pracy przy narastającym kryzysie demograficznym. Uwierzcie Państwo, że ich oddanie i wielka pracowitość może wprawić w zdumienie niejednego z nas!
Być albo nie być dla młodych Polaków

Liceum musi się więc przenieść z Wilanowa w inne miejsce. Na szczęście dzięki Arcybiskupowi Henrykowi Hoserowi i Jego rekomendacji do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek udało się znaleźć i przekazać Kolegium w wieloletnią dzierżawę budynek o powierzchni 940m2 na warszawskiej Białołęce, który stanie się – głęboko w to wierzę – nową siedzibą Szkoły. Wymaga on jednak gruntownego remontu. Bez tego jakakolwiek działalność po prostu nie jest możliwa.

Dawniej w budynku prowadzony był Dom Dziecka. Od ponad 10 lat obiekt ten stoi pusty. Pierwszy etap remontu został wyceniony na około 300.000 zł. Głęboko liczę, że pomogą Państwo w zbiórce tej kwoty. Sprawa jest pilna i wymaga naszej mobilizacji, bo nowy rok szkolny 2013/2014 uczniowie muszą już zacząć w nowej siedzibie. By tak się stało, remont musi rozpocząć się na początku kwietnia. Inwestycja w renowację budynku jest tak naprawdę inwestycją w przyszłość Polski. Pomoc Rodakom na Wschodzie, którzy znaleźli się tam nie z własnej woli, lecz z powodu wichrów i burz historii, jest niemalże naszym obowiązkiem. Dyrekcja Szkoły i ludzie o wielkich sercach skupieni wokół akcji www.WitajcieWdomu.pl szukają wsparcia z każdej możliwej strony. Ks. Prałat Józef Maj – jeden z członków Rady Patronackiej (jej cały skład mogą Państwo zobaczyć tutaj) oraz legendarny kapelan Solidarności mówi: „Oni emocjonalnie, wolitywnie, zwyczajowo są Polakami, czują się Polakami, ale kulturowo są związani ze swoimi środowiskami, w których żyli. Kwestia wprowadzania tych ludzi – naszych Polaków w naszą kulturę, w naszą świadomość jest naszym obowiązkiem.”. Gdyby to tylko miejsce narodzenia decydowało o przynależności narodowej, to przecież ani Zbigniew Herbert, ani Czesław Niemen, Czesław Miłosz, czy Jerzy Giedroyc i wielu innych nie byliby Polakami! A przecież są jednymi z najlepszych reprezentantów naszego kraju.
Dlaczego proszę właśnie Państwa o pomoc

Tak liczne włączenie się Państwa w akcję www.ChwałaBohaterom.pl w zeszłym roku (za co raz jeszcze serdecznie dziękuję!) dowodzi, że wartości takie jak Ojczyzna, Patriotyzm, Historia i Chrześcijaństwo nie są dla Państwa pustymi terminami. Stoją za nimi konkretne przekonania, działania i głębokie emocje. Takie też wartości od początku przyświecają nauczycielom i wychowawcom uczącym w Szkole. Jestem głęboko przekonany, że uczniowie Liceum będą kiedyś elitą naszego kraju i przyczynią się do szczęścia nas wszystkich. Jednak dziś to oni potrzebują naszej pomocy i troski! Pomóżmy więc jak możemy!
W jaki sposób każdy z nas może pomóc?

Coraz więcej osób – także z zagranicy – dowiaduje się o akcji www.WitajcieWdomu.pl. Coraz częściej piszą o niej media. Nad jej nagłośnieniem czuwa też Rada Patronacka, w której skład wchodzą tak różne ideowo i politycznie osoby jak Andrzej Olechowski, Paweł Kowal, prof. Krzysztof Rybiński, prof. Krzysztof Pawłowski, Pawła Adama Kwiatkowskiego, Łukasz Warzecha, Tomasz Łysiak i wielu innych. Jednak bez Państwa pomocy cała akcja nie ma szans powodzenia. Dlatego w imieniu uczniów i Pani Dyrektor Ewy Petrykiewicz proszę Państwa o 50-złotową składkę na remont. Na stronie akcji www.WitajcieWdomu.pl lub klikając w poniższy przycisk można przekazać darowiznę poprzez system płatności PayPal. Nie zajmie to Państwu więcej niż 2 minuty. Można tam także znaleźć więcej informacji o aktualnej sytuacji Liceum i Radzie Patronackiej działającej przy akcji. Jest również możliwość zakupu cegiełek o wyższych nominałach, a także możliwość przelania dowolnej kwoty na poniższe konto:
Przekaż darowiznę >
Fundacja Dla Polonii
ul. Wspólna Droga 29 lokal 2
04-345 Warszawa
Nr konta:
86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Tytułem:
Darowizna na remont budynku szkoły
Pierwszy etap zbiórki to 300 000 zł. Wierzę, że dzięki Państwa wsparciu uda nam się taką kwotę zebrać. Niech te wspaniałe dzieciaki pójdą we wrześniu do tej samej Szkoły, ale mieszczącej się w nowej i wyremontowanej siedzibie!

Jeśli znacie Państwo firmy budowlane, które mogłyby zaoferować wsparcie produktowe (materiały budowlane i wyposażenie obiektu), bardzo proszę o kontakt na podany adres:

MICHAŁ OSIEJ
biuro@fundacjadlapolonii.pl
Tel. 535 050 590

Serdecznie Państwa proszę o poinformowanie swoich bliskich i przyjaciół o akcji poprzez przesłanie tego maila dalej!

Korzystając z okazji pragnę złożyć Państwu serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarzy Państwa żywą Wiarą, niegasnącą Nadzieją i prawdziwą Miłością.

Gorąco dziękuję za przeczytanie mojego apelu!
Zachęcam do kontaktu,
Maciej Gnyszka
+48 602-616-210
P.S. 300 000 tys zł. może wydawać się wielką sumą, lecz ostatnie ogólnopolskie akcje pokazują, że zebranie takie kwoty jest możliwe nawet w kilka dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.