Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się do niej po prostu nie nadaje” – takie słowa od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego usłyszeli w 2017 roku uczestnicy konferencji „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”

***
Firma SC Event Design udostępniła na swoim fanpage odpowiedź z ZUS, w sprawie złożonego wniosku o odroczenie składek o 3 miesiące, a więc późniejszą ich zapłatę.
Przypomnijmy, że pomysł ten został zaprezentowany przez Mateusza Morawieckiego w ramach tak zwanej Tarczy Antykryzysowej, która ma pomóc polskim przedsiębiorcom zwalczyć skutki kryzysu wywołanego koronawirusem.

1. Okazuje się, że od odroczonych w czasie składek pobrana zostanie opłata prolongacyjna, w wysokości połowy kwoty naliczonych odsetek za zwłokę.
2. Dodatkowo ZUS ma prawo do zabezpieczenia na składnikach majątkowych przedsiębiorcy lub hipotece.
3. Przedsiębiorca musi uregulować koszty egzekucyjne należne dyrektorowi ZUS.
4. Konieczne jest również przedstawienie całego stosu dokumentów, poświadczających stan majątkowy przedsiębiorcy oraz oświadczenie o stanie rodzinnym.
5. Przedsiębiorca musi również terminowo opłacić składki, wymagalne po złożeniu wniosku o odroczenie składek.

Brzmi absurdalnie?
Bo jest absurdalne.
To nie fejk.
Sęk w tym, że rząd dokonał pewnej medialnej sztuczki.

Zapewnienia premiera Morawieckiego nie zmieniają prawa.
Potrzebna jest do tego odpowiednia nowelizacja ustawy, w tym przypadku nowelizacja, która według obietnic Emilewicz miała znosić chociażby wspomnianą opłatę prolongacyjną.

Taka nowelizacja została obiecana w dniu ogłoszenia Tarczy Antykryzysowej, a polscy przedsiębiorcy skuszeni obietnicami rządu zaczęli wysyłać do ZUSu wnioski o odroczenie składek.
Problem w tym, że ZUS zaczął przyjmować te wnioski na podstawie starych przepisów.
Mimo to, na swojej stronie zakładkę z wnioskami zatytułował sloganem o koronawirusie.

Przedsiębiorcy dali się nabrać i zapewnieniom premiera i ZUSu, ujawniając między innymi wysokość swojego majątku prywatnego i spowiadając się ze szczegółami dlaczego proszą o łaskawe odroczenie składek.

Tymczasem nowelizacja będzie procedowana… kiedyś. Być może w kolejnym tygodniu, o ile reszta ministrów i posłów nie zarazi się koronawirusem.
Szczegółów na temat tego co się w niej znajdzie na razie nie znamy, słyszeliśmy tylko obietnice.

Tu miał być jakiś slogan z sarkastycznym komentarzem, ale sprawa sama się komentuje.

Znalezione w sieci.
Autor : Niskie Składki Facebook