Spotkanie ze Stanisławem
Srokowskim – relacja wideo.

SrokowskiZapraszam do obejrzenia spotkania z pisarzem Stanisławem Srokowskim zarejestrowanego 10 października w Czytelni Książek Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, publicysta. W swoich powieściach nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II RP ogarnęła fala ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Jego książka ,,Ukraiński kochanek” znalazła się na 9 miejscu na liście 25 najważniejszych książek ostatniego 25-lecia w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.

Strach. Opowiadania Kresowe – to zbiór dwunastu opowiadań, które łączy jedno – okrutne morderstwa na mieszkańcach Kresów. Morderstwa dokonywane przez Ukraińców, sąsiadów Polaków, często żyjących w tej samej wiosce. Stanisław Srokowski podczas wojny, jako mały chłopiec mieszkał z rodziną w Hnilczu. Wieczorami, członkowie rodziny autora opowiadali między sobą straszne historie, ukazujące barbarzyństwo Ukraińców. Barbarzyństwo, którego nie da się wyrazić żadnymi słowami”.

Srokowski oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty ludzkiej wyrastające z obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu (…) Ta książka to wstrząsający epos kresowy. Kawał polskiego losu i zagubiona pamięć”.

Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim w Białymstoku 1/3

Beznazwy-1

 

 

 

 

 

Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim w Białymstoku 2/3

Beznazwy-2

 

 

 

 

 

Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim w Białymstoku 3/3

Beznazwy-3

 

 

One Reply to “Spotkanie ze Stanisławem
Srokowskim – relacja wideo.”

  1. Byłem 11 lipca 2014 roku na spotkaniu we Wrocławiu z panem Srokowskim z okazji 71 rocznicy mordu Polaków na Wołyniu, spotkanie odbyło się w klubie Civita Caritas obok wrocławskiego rynku, zainteresowanie młodych ludzi tym co spotkało naszych rodziców i dziadków na Kresach praktycznie zerowe, przyszło może 40 osób głównie starszych podobnie jak w Białymstoku na zamieszczonych wyżej filmikach. Pan Srokowski powiedział jedno bardzo ważne zdanie, otóż historia jest jak matematyka, ona zatacza koło, jeżeli nastąpi w narodzie polskim taki czas że jedno z pokoleń odwróci się od tego co było, to historia się powtórzy bo ona zatacza koło, ona powróci i kolejny raz przyjdzie któremuś z pokoleń Polaków zmierzyć się z tym co stało się na Wołyniu! Pragnę przypomnieć tutaj wszystkim Polakom że w 1768 roku Ukraińcy zgotowali Polakom KOLISZCZYZNE- zarżnęli 200 tysięcy Polaków w 4 miesiące, rzeź Humania i 20 tysięcy zarżniętych Polaków, czy moi rodacy pamiętają o tym?? A przecież stara sztuka wojenna mówi że jeżeli chcesz podbić dany naród w sposób szybki i praktycznie nieodwracalny to WYCHOWAJ JEGO DZIECI, jeśli wychowasz sobie dzieci wroga to one odwrócą się od własnego narodu i pójdą na łaskę obcego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.