Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy!

WyklęciJak co roku obchodzimy Narodowy  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizacje społeczne przygotowały w Białymstoku program upamiętniający bohaterów mordowanych najpierw przez Niemców, a następnie przez wiele lat ściganych jak zwierzęta i zabijanych przez reżim sowiecki i władze komunistyczne.

Program obchodów 1 marca:

12:00 – otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pod Kinem Ton, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce procesów żołnierzy Polski Podziemnej. Następnie pod pomnikiem AK na ul. Kilińskiego zapalenie zniczy.
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
15:00 – uroczystości na Cmentarzu Wojskowym przy Grobach Żołnierzy Wyklętych (ul. 11 listopada)
16:00 – Msza Św. Celebrowana przez Ks. Prałata Henryka Żukowskiego, homilia- ks. Ppor. Marcin Wasilewski (Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
17:00 – przemarsz pod pomnik AK, apel poległych, złożenie kwiatow
18:00 – uroczystości w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego (Pałac Branickich)
Organizatorzy: Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego; Kapituła Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych; Ruch Społeczny im. Prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego; NSZZ Solidarność Region Podlaski; Okręgowy Zespół Parlamentarny PiS; Solidarni 2010; Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych ; Prawica Rzeczypospolitej, Patriotyczne Podlasie, Stowarzyszenie Rodzina Żołnierzy Wyklętych
20:00 – pokaz filmu „Pani Weronika i jej chłopcy” w sali konferencyjnej Fundacji Obowiązek Polski (ul. Jurowiecka 56)
Organizatorzy: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Młodzież Wszechpolska Podlasie
69622_474590609255433_1761753440_n
Sobota 2 marca:
Rynek Kościuszki Białystok godz. 16:30
Narodowe Odrodzenie Polski Dzielnica Podlaska zaprasza na Manifestację Patriotyczną z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.Żołnierze Wyklęci, Ci którzy w czasach PRLu, ale także przez niektórych i dzisiaj są obrażani i oczerniani. Nazywani mordercami i faszystami, jednak są to nędzne kłamstwa.Są to ludzie dla, których wojna nie skończyła się w roku 1945, to ludzie dla których ojczyzna była ważniejsza niż życie.”W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”.”Walczyli o naszą wolność. Dla nas są wzorem do naśladowania. Niestety, nie doczekali widoku wolnej Polski.Dlatego musimy o nich pamiętać.
Ich ideały przenosić na nasze życie.
Kontynuować walkę, którą zaczęli.Pokażmy, że nie udało się zdegenerowanym rządom komunistycznych morderców wymazać ich z polskiej pamięci.
Zjawmy się w jak największej liczbie!

Zapraszajmy rodzinę, przyjaciół, znajomych.
Niech Żyje Wielka Polska.

Zolnierze wykleci plakaty 2013.indd

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.