Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy!

WyklęciJak co roku obchodzimy Narodowy  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizacje społeczne przygotowały w Białymstoku program upamiętniający bohaterów mordowanych najpierw przez Niemców, a następnie przez wiele lat ściganych jak zwierzęta i zabijanych przez reżim sowiecki i władze komunistyczne.

Program obchodów 1 marca:

12:00 – otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pod Kinem Ton, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce procesów żołnierzy Polski Podziemnej. Następnie pod pomnikiem AK na ul. Kilińskiego zapalenie zniczy.
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
15:00 – uroczystości na Cmentarzu Wojskowym przy Grobach Żołnierzy Wyklętych (ul. 11 listopada)
16:00 – Msza Św. Celebrowana przez Ks. Prałata Henryka Żukowskiego, homilia- ks. Ppor. Marcin Wasilewski (Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
17:00 – przemarsz pod pomnik AK, apel poległych, złożenie kwiatow
18:00 – uroczystości w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego (Pałac Branickich)
Organizatorzy: Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego; Kapituła Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych; Ruch Społeczny im. Prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego; NSZZ Solidarność Region Podlaski; Okręgowy Zespół Parlamentarny PiS; Solidarni 2010; Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych ; Prawica Rzeczypospolitej, Patriotyczne Podlasie, Stowarzyszenie Rodzina Żołnierzy Wyklętych
20:00 – pokaz filmu „Pani Weronika i jej chłopcy” w sali konferencyjnej Fundacji Obowiązek Polski (ul. Jurowiecka 56)
Organizatorzy: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Młodzież Wszechpolska Podlasie
69622_474590609255433_1761753440_n
Sobota 2 marca:
Rynek Kościuszki Białystok godz. 16:30
Narodowe Odrodzenie Polski Dzielnica Podlaska zaprasza na Manifestację Patriotyczną z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.Żołnierze Wyklęci, Ci którzy w czasach PRLu, ale także przez niektórych i dzisiaj są obrażani i oczerniani. Nazywani mordercami i faszystami, jednak są to nędzne kłamstwa.Są to ludzie dla, których wojna nie skończyła się w roku 1945, to ludzie dla których ojczyzna była ważniejsza niż życie.”W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”.”Walczyli o naszą wolność. Dla nas są wzorem do naśladowania. Niestety, nie doczekali widoku wolnej Polski.Dlatego musimy o nich pamiętać.
Ich ideały przenosić na nasze życie.
Kontynuować walkę, którą zaczęli.Pokażmy, że nie udało się zdegenerowanym rządom komunistycznych morderców wymazać ich z polskiej pamięci.
Zjawmy się w jak największej liczbie!

Zapraszajmy rodzinę, przyjaciół, znajomych.
Niech Żyje Wielka Polska.

Zolnierze wykleci plakaty 2013.indd

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.