Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach, zorganizowało 17 września 2023 roku koncert z okazji 84 rocznicy agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Koncert miał charakter literacko-muzyczny, a nosił tytuł „NIEPODLEGŁA, USKRZYDLONA BIELĄ ORŁA”. Te jakże bolesne wspomnienie z naszej historii, uświetnił Suwalski Chór Kameralny „VIVA MUSICA”, oraz  Orkiestra Kameralna „LA NOTTE” pod kierownictwem Grzegorza Bogdana.  Lektorami tego pięknego i wzruszającego wydarzenia byli:

Rafał Gąsowski – aktor, reżyser, laureat Dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego i stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od wielu lat związany z legendarnym Teatrem Wierszalin, którego jest głównym aktorem. Wykraczając jednak poza polskie ramy, jego kreacje zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach, takich jak „Neue Stucke aus Europa” w Wiesbaden, „Terra Europa” w Berlinie, „Europalia” w Brukseli, „Fringe First” w Edynburgu czy Międzynarodowa Olimpiada Teatralna w Indiach, jego talent doceniony został również w Japonii oraz na słynnym Broadwayu w Nowym Jorku. Laureat nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwalu „Zderzenie Teatrów” w Kłodzku oraz konkursu „Klasyka Żywa” oraz w ramach Festiwalu Radia i Telewizji „Dwa Teatry”. Ostatnio też został uhonorowany nagrodą na festiwalu filmowym w USA za rolę „Borna” w „Dniu Gniewu”. Rafał Gąsowski jest też współtwórcą i szefem fundacji kulturalnej „Malczoff” oraz kierownikiem artystycznym największego podlaskiego festiwalu „Między Wierszami”.
Oraz, Katarzyna Wolak-Gąsowska – aktorka teatralna i filmowa.
Współzałożycielka Fundacji Kulturalnej MALCZOFF.
Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego we Wrocławiu. Studiowała także Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W 2017 roku, jeszcze jako studentka, dołączyła do zespołu Teatru Wierszalin w Supraślu debiutując rolą Ewy w spektaklu „Dziady. Noc Druga”, w reż. Piotra Tomaszuka. Na deskach teatralnych można ją zobaczyć w spektaklach: „Ofiara Wilgefortis”, „Nie-boska komedia”, „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, „Bóg Niżyński”, Ballady i romanse”, „Faust. Nowa historia”, „Teatr, którego nie było”, „Wziołowstąpienie”, Dziady. Noc Pierwsza”, Dziady. Noc Druga” „Wykład”, Panie Malczewski”, „Głosy ciemności”.
W 2020 roku wystąpiła w Teatrze Telewizji w przedstawieniach „Dziady. Noc Pierwsza” oraz „Dziady. Noc Druga”, a w grudniu 2022 roku premierę miały telewizyjne ,,Ballady i romanse” z jej udziałem.
Zagrała m.in. w takich produkcjach kinowych jak „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), „Najlepszy” (reż. Łukasz Palkowski), „Zgoda” (reż. Maciej Sobieszczański) oraz dwie główne role w filmach krótkometrażowych: „Mirra” (reż. Anna Pawluczuk) i „Pokój Laury” (reż. Kamil Krukowski).
Brała udział w wielu ogólnopolskich festiwalach piosenki.
Od kilku lat prowadzi autorskie warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi.
Jest stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta miasta Wrocławia oraz Fundacji Sapere Auso w Krakowie.