foto cba.gov.pl

foto cba.gov.pl

W Platformie Obywatelskiej znowu gorąco. Na Pomorzu – kolebce partii Donalda Tuska – trwa skomplikowane śledztwo, w którym jako świadkowie będą prawdopodobnie musieli być przesłuchani ludzie z pierwszych stron gazet. Także bliscy (dawni i obecni) współpracownicy premiera. Jak pisze „Wprost”: „mowa jest o rekordowych w skali kraju łapówkach i powoływaniu się na wpływy u ministrów Marka Biernackiego, Pawła Grasia, byłego wicepremiera Waldemara Pawlaka i szefa CBA Pawła Wojtunika”.

To co dzieje się na Pomorzu może doprowadzić wiele osób na ławę oskarżonych, ale również wywołać wstrząs w Platformie Obywatelskiej.

Prokuratura i CBŚ w 2012 roku wzięły się za firmę X. – pomorską grupę producencką działającą w rolnictwie. Jej szefowie czuli się szykanowani. Wcześniej do współpracy zaangażowali m.in. – jak piszą dziennikarze „Wprost” – byłego wiceszefa policji Adama Rapackiego, czy Janusza Kaczmarka, mającego być pełnomocnikiem prawnym spółki.
Firma jest niszczona (…) przez grupę, której patronuje wpływowy polityk PO i wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke” – pisze „Wprost” cytując przedstawicieli X. Rzekomo chodzi o przejęcie jej majątku.

Z tą właśnie sprawą wiąże się wiadomość z początku maja tego roku. Wówczas pięciu przedsiębiorców zostało zatrzymanych i aresztowanych w związku z obietnicą wręczenia 6 mln zł łapówki dyrektorowi pomorskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za tę sumę chcieli uzyskać wypłatę dotacji unijnej w wysokości ponad 396 mln zł. Okazuje się, że chodzi o firmę X., bo właśnie do niej miały trafić dotacje.

Ale to nie koniec skandalu. Jak podaje „Wprost” cytując rozmówcę ze służb: – Pośrednik powoływał się na wpływy u Marka Biernackiego, Pawła Grasia i Pawła Wojtunika z CBA. Na wszystkich świętych.

Źródło: http://niezalezna.pl/55934-megaafera-w-mateczniku-platformy-lapowki-sluzby-znajomosci-znane-nazwiska