IPNRelacja filmowa z konferencji prasowej która odbyła się w więzieniu przy ulicy Kopernika w Białymstoku.

Konferencja była podsumowaniem śledztwa toczącego się w spawie mordów popełnionych przez UB na Polakach w latach 1939–1956.

Jak czytamy na stronie IPN:

Prokurator Kulikowski poinformował o znalezieniu grobu zbiorowego, w którym zlokalizowano co najmniej kilkanaście szkieletów. Dalsze prace zostały wstrzymane z uwagi na konieczność wyburzenia budynku, pod którym najprawdopodobniej znajdują się kolejne szczątki. Podjęcie prac planowane jest na pierwszą połowę 2014 r.

Przy zlokalizowanych szkieletach odnaleziono m.in. medalik z napisem: „Z błogosławieństwem matki, 4 marzec 1927 rok”. Prokurator zwrócił się z prośbą, by wszystkie osoby,które mogą mieć wiedzę na temat tego medalika skontaktowały się z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Może to pomóc w identyfikacji ofiar.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślał główny cel ekshumacji, jakim jest właśnie identyfikacja ofiar i zaapelował do rodzin pomordowanych o oddawanie materiału genetycznego do badań porównawczych.

Dyrektor białostockiego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk podkreśliła doskonałą współpracę i pomoc ze strony Dyrekcji Okręgowej Służby Więziennej i kierownictwa Aresztu Śledczego.

 

Zapraszam do oglądania pełniej relacji z konferencji.

JP