tusk_european-peoples-party-EPP_flickr_CC-by_20-466-300x181VAT na podwyższonym poziomie, likwidacja ulgi budowlanej, wzrost akcyzy i zwiększenie stawek maksymalnych dla podatków lokalnych. Platforma Obywatelska dba o odpowiednio wysokie obciążenia fiskalne, które dotkną nas wszystkich. By żyło się lepiej!

Począwszy od 1 stycznia 2014 roku, decyzją Platformy Obywatelskiej, znika ulga budowlana. Tym samym nie będzie już można domagać się od urzędów skarbowych zwrotu VAT zawartego w cenie materiałów budowlano-remontowych. Mimo wcześniejszych obietnic władzy nie zostanie też obniżona stawka podatku VAT. Przypomnijmy, że Donald Tusk wprowadzając w 2011 roku podwyżkę VAT z 22 do 23 proc. obiecywał, że to tylko na trzy lata, że począwszy od 1 stycznia 2014 roku stawka VAT powróci do poziomu 22 proc. Okazało się jednak, że premier kłamał, zaś podwyższona stawka VAT ma pozostać aż do końca 2016 roku. Jeden procent wyższej stawki VAT w praktyce oznacza, że Polacy muszą co roku oddawać państwu o 5-6 mld zł więcej. Jakby tego było mało w przyszłym roku wzrośnie akcyza na papierosy i wyroby alkoholowe. Jednocześnie „zamrożone” zostaną progi podatkowe, kwoty zmniejszające podatek, kwoty kosztów uzyskania przychodu oraz większość limitów ulg, co przy przy wzroście podstawy opodatkowania (tj. np. funduszu wynagrodzeń, emerytur i rent) oznacza wzrost efektywnej stawki podatkowej. Innymi słowy każdy z nas w przyszłym roku będzie miał do zapłacenia więcej podatku, aniżeli w roku 2013. Ministerstwo Finansów zwiększyło również maksymalne stawki podatków lokalnych, o których wysokości decydują samorządy, co w przełożeniu na rzeczywistość zachęca do ich podniesienia. Rząd planuje też wprowadzić tzw. opłatę audiowizualną (ok. 10-12 zł miesięcznie), która miałaby zastąpić abonament radiowo-telewizyjny. Problem w tym, że wspomnianą opłatę będzie musiał płacić każdy, a nie jak dotychczas – tylko ten kto miał odbiornik radiowo-telewizyjny.

Rok 2014 będzie kolejnym, w którym obciążenia fiskalne Polaków będą wzrastać. W poprzednich latach ekipa Platformy Obywatelskiej podniosła akcyzę na paliwa, podwyższyła wysokość składki rentowej (z 4,5 do 6,5 proc.), podniosła VAT na ubranka dziecięce (z 8 do 23 proc.), zlikwidowała ulgę internetową oraz opodatkowała lokaty bankowe. Wszystko z myślą o tym, by żyło się lepiej. Niestety wszystko wskazuje na to, że tak samo będzie w przyszłym roku…

Źródło: http://niewygodne.info.pl/artykul/00497.htm