TfuskMamy nową aferę, dzięki której budżet naszego kraju straci minimum 3 miliardy złotych. Wszystko przez Rządowe Centrum Legislacji, które podjęło decyzję o wstrzymaniu publikacji w Dzienniku Ustaw przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta ustawy o zagranicznej spółce kontrolowanej. Dzięki temu wiele spółek i koncernów działających na terytorium naszego kraju nie zapłaci podatku w Polsce.

Generalnie proponowane przez rząd zmiany wyglądały pozytywnie. Ustawa o zagranicznej spółce kontrolowanej miała ograniczyć transferowanie podatku dochodowego CIT poza granice naszego kraju (np. do Luksemburgu czy na Cypr). W ten sposób budżet kraju mógł dodatkowo zyskać w 2015 roku nawet 3,3 mld zł. Zmiany w prawie zostały przeforsowane w Sejmie, a prezydent podpisał ustawę 17 września. Wystarczyło ją tylko opublikować w elektronicznym Dzienniku Ustaw… i tutaj mamy istotę afery. Rządowe Centrum Legislacji, które odpowiada za publikację nowych aktów prawnych (bez tego nie mogą one wejść do porządku prawnego RP), zamiast bezzwłocznie dokonać publikacji w elektronicznym Dzienniku Ustaw (co może nastąpić nawet w kilka godzin po podpisaniu ustawy przez prezydenta), podjęło zupełnie bezsensowną decyzję o zwłoce w publikacji, która trwa po chwilę obecną.

Niestety ponad 2 tygodniowe już opóźnienie w publikacji ustawy będzie miało dla budżetu naszego kraju dramatyczne skutki. Pojawienie się ustawy w elektronicznym Dzienniku dopiero w październiku spowoduje, że jej przepisy nie będą mogły obowiązywać w 2015 roku, a to oznacza, że działające na terytorium naszego kraju firmy i koncerny, posiadające swoje spółki-córki na Cyprze lub w innym raju podatkowym, nadal nie będą musiały płacić podatku CIT w Polsce. Według ostrożnych szacunków, niezrozumiała decyzja o opóźnieniu publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji, przyczyni się do strat budżetu kraju w wysokości 3,3 mld zł. Ciekawe kto przygarną milionik za zatrzymanie publikacji? Czy to nie jest przypadkiem sprawa dla ABW? Co na to rząd PO-PSL, któremu Rządowe Centrum Legislacji podlega?

Czytaj więcej: Państwo straciło miliardy. Czy tylko przez bałagan? (Rp.pl)
Czytaj więcej: Koszt błędu urzędnika (Rp.pl)

wpis z dnia 4/10/2014

Znalezione na stronie: http://niewygodne.info.pl/artykul4/01710-Nowa-gigantyczna-afera-finansowa-rzadu.htm