Życzenia_dla_ZUS-uWpis ten zamieszczam jako ciekawostkę, bo to jest niesprawdzona informacja, a autor liczy na tania sensacje i rozgłos, ale taki scenariusz jest nieunikniony więc proszę to też potraktować jako przestrogę i zabezpieczać swoja przyszłość w dodatkowy sposób.

 

„Ta wiadomość, to największa sensacja tego roku. Jest to też niewątpliwie największy problem naszej gospodarki, nie tylko w tym roku, ale także pewnie w dziesięcioleciu.

 

Wiele osób pukało się w czoło, kiedy mówiłem, że nie wierzę, że moje pokolenie będzie otrzymywało emerytury i stało się. Faktycznie emerytur nie będzie. ZUS (Zanim Umrzesz, Schudniesz) właśnie ogłosił upadłość!
Informacja jest jeszcze gorąca, bo dosłownie z przed 10 minut! Jutro będzie oficjalnie potwierdzona i upubliczniona, ale już wiadomo.
Nie chce się powtarzać dlatego zamieszczam  fragment  artykuły z Gazety Wyborczej, która ukaże się jutro rano:

„(…) Wszystkie media milczały, aby nie wzbudzać paniki w całym kraju, jednak słowa Rzecznika Prasowego ZUS, nie pozostawiają złudzeń:

– „Naprawdę ciężko mi o tym mówić, bo do końca wierzyłem w rozwiązanie naszych problemów. Jednak teraz jesteśmy pewni Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w stanie spłacić długów, które były zasięgane przez dziesiątki lat jego istnienia. Obecnie pracujemy nad możliwie najbardziej łagodna formą zamknięcia, czy też likwidacji ZUSu. Z przykrością muszę poinformować, że:

Od czerwca 2013 roku Polacy, którzy przeszli na emeryturę przed 2008 rokiem będą dostawa swoje emerytury do grudnia 2015 roku włącznie.  Wypłaty (bo słowo „emerytura już nie istnieje w naszym słowniku) będą  niższe o 14,3% niż obecne. Emeryci, którzy przeszli na emeryturę po 2008 roku będą dostawać emerytury do kwietnia 2017 roku włącznie. Różnica wynika z tego, że osoby starsze mają mniejszą szansę na znalezienie alternatywnego źródła dochodu. Jedyne co możemy dla nich zrobić, to wydłużyć czas wypłacania emerytury, aby w miarę możliwości mogli się zabezpieczyć na czas kiedy emerytury przestaną być wypłacane.

Rzecznik dodaje, że sytuacja do jakiej doprowadzono ZUS nie wynika ze złego zarządzania składkami, ale z„błędnego założenia systemowego”.

Donald Tusk szykuje się właśnie do konferencji prasowej i nie znamy jeszcze jego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednak z nieoficjalnych źródeł wiemy, że nie ma żadnego pomysłu na wypłatę jakichkolwiek emerytur do 2023 roku! Po tym czasie zamiast emerytur ma być roczne dofinansowanie w wysokości około 50% kwoty średniej obecnej emerytury.  Po rocznym „dofinansowaniu” byli emeryci mają być pod opieką rodziny, lub publicznych domów spokojnej starości.  (…)

Bez wątpienia nie jest to najlepszy news w niedzielę. To jest tragedia narodowa.

Ja tutaj widzę jednak światełko w tunelu – dobrze, że już teraz osoby, które miały  10-20-30 lat do byłej emerytury, wiedzę, że muszą się zabezpieczyć na przyszłość.

Część młodych pomyśli, że:
 „jakoś to będzie”, lub, że „coś wymyślą zamiast ZUSu”
To absurdalne myślenie.

ZUS w chwili obecnej jest zadłużony na minimum 1 mld 810 mln zł. 
Tyle wiadomo z oficjalnych źródeł, chociaż podejrzewam, że dług już urósł. 
Przy niżu demograficznym,  nawet gdyby ZUS nie miał długów i tak by prawdopodobnie nie przetrwał. Chyba, że składki stanowiłby 200% każdej z pensji.
Dopóki emerytury istniały na jednego emeryta przypadało 4 pracujących.

Gdyby ZUS dalej istniał to i tak w 2060 roku na 11,4 miliona emerytów przypadałoby  14,8 miliona osób pracujących. A to oznacza, że jeden pracujący miałby utrzymać jednego emeryta.
Przecież to głupie.

Głupi byli też młodzi ludzie, którzy liczyli na emerytury.  Starszym się nie dziwię – też bym się łudził, że jeszcze 5… 10… może 15 lat ta cała piramida pociągnie.
Ale nie pociągnęła.
Czas zacząć myśleć i działać. Niestety większość osób na etatach nie ma szans.

Takie są realia. Jednak pamiętaj, że zawsze to Ty podejmujesz decyzje – pracujesz jak większość i myślisz jak większość, czy pracujesz jak mniejszość i zarabiasz jak mniejszość… czyli np. 2…3..4..czy 5-krotność średniej pensji

Do zobaczenia w lepszym świecie, w którym jest więcej odpowiedzialnych ludzi.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ps5GrpJnPzA

Źródło: http://www.bisanz.pl/2013/01/27/zus-oglosil-upadlosc-stalo-sie-nie-bedzie-emerytur/