26 stycznia podlascy nacjonaliści z narodowo radykalnego Narodowego Odrodzenia Polski zorganizowali w Białymstoku manifestacje upamiętniającą Eligiusza Niewiadomskiego.
Na placu przed miejskim ratuszem zjawiło się kilkadziesiąt osób, mimo siarczystego mrozu oraz nieprzychylnych reakcji systemowych mediów. Przyszli oni, by oddać hołd człowiekowi, który oddal życie za Wielka Polskę.
Eligiusz Niewiadomski, dla środowisk narodowych jest człowiekiem zasad, bo był oddany sprawie aż do śmierci. Przeszedł do historii jako zabójca pierwszego prezydenta RP, Gabriela Narutowicza.
Dla jednych jest zbrodniarzem, a dla innych bohaterem.
Kilka słów zaczerpniętych z Wikipedii:
… 16 grudnia 1922 w czasie otwarcia wystawy w warszawskiej Zachęcie, obecny tam Niewiadomski oddał w kierunku prezydenta RP Gabriela Narutowicza trzy strzały z rewolweru. Narutowicz zginął na miejscu. Niewiadomski nie bronił się i nie próbował uciec, policja od razu go aresztowała.
30 grudnia 1922, w pierwszym dniu procesu, Niewiadomski został skazany przez sąd na karę śmierci, której sam dla siebie zażądał. W czasie procesu przyznał się, że przez pewien czas nosił się z zamiarem wykonania zamachu na Józefa Piłsudskiego, uznając go głównym winowajcą demokratycznego i lewicowego rozkładu, który toczył jego zdaniem Polskę; zrezygnował z tego w momencie, gdy przeczytał w gazecie, że Józef Piłsudski zadeklarował, że nie zamierza się ubiegać o stanowisko Prezydenta RP. Pomysł dokonania zamachu powrócił po wyborze na to stanowisko Gabriela Narutowicza (9 grudnia 1922).
Oczekując na wykonanie wyroku napisał Kartki z więzienia – zbiór przemyśleń dotyczących polityki. Ukończył także Malarstwo polskie XIX i XX w.
W momencie egzekucji wyraził wolę, by nie przywiązywano go do słupka ani nie zawiązywano mu oczu. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski!”. Został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W pogrzebie Niewiadomskiego uczestniczyło około 10 tysięcy ludzi…
Źródło: Wikipedia
Więcej zdjęć z manifestacji: NOP Dzielnica Podlaska
Trackbacki/Pingbacki