Dług PolskiNIK złożyła 136 zawiadomień o popełnieniu przestępstw w wydatkowaniu finansów publicznych w 2012 roku na kwotę 18,7 mld złotych. Tak dużych strat pieniędzy podatników kontrolerzy nie wykryli nigdy wcześniej. Złożyły się na nie m.in. środki wydawane niezgodnie z prawem, zmarnowane przez niegospodarność, zawyżone ceny
państwowych zakupów i błędy księgowe.

Zadłużenie zagraniczne Polski wzrosło w pierwszym kwartale

Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wyniosło 278,42 mld euro na koniec I kw. 2013 r. wobec 276,72 mld euro kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

Pieniądze z NBP – kolejne koło ratunkowe dla budżetu

Narodowy Bank Polski wpłacił do państwowej kasy ponad 5,2 mld zł z ubiegłorocznego zysku. Wypłata nastąpiła przedwczoraj, a umożliwiło ją przyjęcie przez rząd w ostatni piątek sprawozdania NBP za ubiegły rok.

Ogromna dziura w budżecie, nie do zasypania. Skąd 25 mld zł?
W budżecie na 2013 r. brakuje 20-25 mld zł. Dług publiczny przekracza 50 proc. PKB, a to oznacza, że rząd nie ma możliwości zwiększenia tegorocznego deficytu. Do dyspozycji zostają mu manipulacje wydatkami – uważa prof. Stanisław Gomułka, minister finansów w gabinecie cieni Business Centre Club. Gabinet cieni Business Centre Club ocenił działania rządu w II kwartale roku. Bardzo krytycznie. W skali od 1 do 5 dał mu 2. Jeszcze gorzej ocenił działania w zakresie finansów. Tu rząd dostał pałę..

Ministerstwo Finansów pożycza miliard euro

W lipcu resort finansów otrzyma z Banku Światowego miliard euro kredytu, dzięki czemu będzie miał sfinansowane 91 procent tegorocznych potrzeb pożyczkowych

Kredyt w BŚ to pętla na szyi Polski

Minister finansów Jan Vincent Rostowski zadłuża Polskę w tempie astronomicznym. Tak naprawdę z prawie 900 mld zł długu publicznego, 400 mld zł będziemy zawdzięczać panu ministrowi. – To oznacza dalsze, totalne uzależnianie się od pożyczek zagranicznych na wielką skalę. To niemal narkotyczne uzależnienie. Przypomnijmy, że prawie 220 mld zł w obligacjach Skarbu Państwa jest już w rękach zagranicznych, prawie połowa polskiego długu jest w rękach zagranicy, a ponad 30 proc. jest denominowana w obcych walutach. Warto również wspomnieć, że 700 tys. Polaków ma kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, co stanowi równowartość ok. 170 mld zł. Każda więc kolejna pożyczka od zagranicznej instytucji jak Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny, od którego już pożyczyliśmy dziesiątki miliardów złotych. To jest zakładanie sobie pętli na szyję. W tej chwili mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją, że polski rząd nie może pożyczyć z własnego banku narodowego na pokrycie deficytu budżetowego, ale może pożyczyć znacznie drożej z cudzego banku – komercyjnego, Banku Światowego czy Międzynarodowego Funduszu Międzywalutowego – mówi Janusz Szewczak.

79 proc. Polaków zadowolonych z życia. Z sytuacji w kraju – 23 proc.

W ramach Diagnozy pytano ponadto, która partia polityczna jest najbliższa respondentom. W 2013 r. 35,5 proc. zadeklarowało, że jest to Prawo i Sprawiedliwość, a 33,8 proc. – że Platforma Obywatelska.

 

Janusz Szewczak: Poker oszustów pomału ma się ku końcowi.

Miniony tydzień to prawdziwe dans macabre na polskim rynku kapitałowym i pieniężnym. Polskie obligacje, o których do wczoraj minister J.V.Rostowski wspólnie z premierem D.Tuskiem tak piali z zachwytu, że sprzedają się jak ciepłe bułeczki, w przeciągu kilkunastu dni nagle poszybowały z poziomu około 3,4 proc. do blisko 4,4 proc. i już wkrótce mogą zamienić się w trudno zjadliwy zakalec. Panika na GPW na polskim złotym i polskich papierach wartościowych, czyli polskim długu w ostatnich dniach minionego tygodnia gwałtownie się pogłębiła. Zobaczymy, co przyniosą najbliższe dni, tym bardziej, że łaska inwestorów i spekulantów „na pstrym koniu jeździ”.

Do tej pory ze strony rządu i większości mediów w Polsce słyszeliśmy tylko i wyłącznie o bezpieczeństwie, stabilności, atrakcyjności i rychłym ożywieniu gospodarczym w naszym kraju – zapowiadanym praktycznie codziennie przez TVN-CNBC. Polski złoty okazał się również niezwykle kruchy i podatny na ataki spekulacyjne, które zmusiły nawet NBP do interwencji walutowej.

Ćwierć miliona opiekunów straci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy mają szansą na wygraną w sądzie?

Od przyszłego tygodnia 250 tys. osób, które nie pracują z powodu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, straci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to spowodowane zaostrzeniem przez rząd przepisów, które ma powstrzymać obserwowany w ostatnich latach gwałtowny przyrost uprawnionych do tego wsparcia. W efekcie znaczna część opiekunów w ogóle zostanie pozbawiona pomocy, ponieważ nie spełnia warunków uzyskania ani świadczenia pielęgnacyjnego, ani specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Rząd chce wyprowadzić część bezrobotnych z pośredniaków

Resort zdrowia wraz z ministerstwem pracy w ciągu najbliższych kilku tygodni
przedstawią propozycje zmian, które miałyby uwolnić publiczne pośredniaki od obowiązku opłacania ubezpieczenia zdrowotnego za wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.Jak zapowiedział wiceminister pracy Jacek Męcina – chociaż składka nie będzie opłacana za pośrednictwem urzędów pracy, to jednak resort rozważa rozwiązanie sprawy na poziomie powiatów. To spowoduje tylko, że część ludzi samoczynnie wypadnie poza system ubezpieczeniowy.

Realne dochody Polaków spadają, a wydatki na zdrowie rosną

Prywatnie leczą się ci, którzy mają pewny dochód i ci, którzy faktycznie muszą, bo dochód rozporządzalny Polaków topnieje. W ubiegłym roku przeciętne wydatki Polaków na zdrowie z budżetów gospodarstw domowych wyniosły (miesięcznie na osobę) ponad 52 zł – wynika z szacunków DGP na podstawie danych GUS. Przeciętna czteroosobowa rodzina wydawała na leczenie w ciągu roku ponad 2,5 tys. zł. Przy tym w czteroosobowym gospodarstwie domowym rolników było to 1476 zł, pracowników – 1982 zł, pracujących na własny rachunek – 2353 zł, a w dwuosobowym gospodarstwie emerytów aż 2280 zł. W sumie wydaliśmy 24 mld zł – o 700 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Dziura w kasie NFZ się powiększa. Chorych czekają dłuższe kolejki

NFZ brakuje już 310 mln zł. Deficyt do końca 2013 r. może urosnąć nawet do 2
mld zł. To oznacza, że placówki medyczne nie dostaną pieniędzy za nadwykonania, więc jesienią zaczną ograniczać przyjęcia

Polska wyludnia się w zastraszającym tempie

Polska wyludnia się w zastraszającym tempie – czytamy w „Rzeczpospolitej”. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku urodziło się 121 tysięcy dzieci.

Bezrobocie w maju wyniosło 13,5 proc.

GUS podał, że stopa bezrobocia spadła wobec kwietnia o 0,5 proc. Pod koniec maja w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 176,3 tys. bezrobotnych. Ponadto z danych na koniec maja wynika, że 457 zakładów pracy zadeklarowało w najbliższym czasie zwolnienia 32,8 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 6,4 tys. osób.

Coraz mniej ludzi w Polsce ma pracę

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, tylko w pierwszym kwartale br. odnotowano wyraźny spadek osób pracujących. Branże, których problem dotyka najbardziej to: budownictwo, przemysł oraz rolnictwo.Znowu wzrosło ryzyko utraty pracy, a na relatywnie stabilnym, choć niskim poziomie utrzymuje się szansa znalezienia pracy” .NBP podał też, że bardzo niski przyrost płac sprawił, że pomimo niewielkich wzrostów wydajności nominalne jednostkowe koszty pracy pozostawały na relatywnie niskim poziomie, co podtrzymuje pozycję konkurencyjną Polski.

Polska gospodarka ma już za sobą dno spadku, ale nie wykazuje ożywienia

Przyrost sprzedaży detalicznej w maju oraz wyższa w ostatnich miesiącach dynamika eksportu to według analityków okruchy nadziei.

 

BCC: rząd na dwójkę

Coraz mniejsze nadzieje wiąże z rządem Donalda Tuska Gospodarczy Gabinet Cieni (GGC) Business Centre Club. W skali od 1 do 5 GGC ocenia rząd na dwójkę. – Ten premier znaczących zmian gospodarczych już nie przeprowadzi – uważa Marek Goliszewski, prezes BCC. Eksperci BCC oceniają, że w większości dziedzin, w
funkcjonowaniu rządu zapanował marazm. – Drugi kwartał tego roku to całkowite przeorientowanie szefa rządu na szefa partii. Gospodarką sterują wicepremier Jacek Rostowski i szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Dawne cele premiera: szybki wzrost gospodarczy, niższy dług publiczny, powrót Polaków do
kraju, podatek liniowy, wejście Polski do strefy euro – poszły w zapomnienie. Brakuje wizji: co dalej? – ocenia Marek Goliszewski.Najgorsze zdaniem Gabinetu Cieni jest to, że działania rządu nie odpowiadają na wyzwaniach w trzech – zdaniem BCC – priorytetowych
kwestiach: systemu emerytalnego, stanu finansów publicznych i systemu zamówień publicznych.

Janusz Szewczak Polscy przedsiębiorcy, czyli stracone złudzenia. „Stan wyjątkowy w przedsiębiorczości nie może się dobrze skończyć”

„Tak dalej być nie może. Działania na rzecz polskiej przedsiębiorczości, a zwłaszcza skutecznej walki z kryzysem to musi być coś więcej niż straszenie Kaczyńskim czy kolejne obiecanki – cacanki”.

Złe wieści dla polskiej energetyki. Stracimy miliardy złotych?Większość inwestycji służących dostosowaniu sektora energetycznego do wymogów unijnych, w tym przede wszystkim do wymogów środowiskowych, od połowy 2014 roku nie dostanie dofinansowania ani unijnego, ani krajowego – poinformował Onet polityk PO, Bogusław Sonik.Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zagrożone

Polska nie może też sprowadzać energii z zagranicy, bo brakuje odpowiedniej infrastruktury.

Polska jest wśród państw, którym grozi odpływ kapitału

Turcja, Rumunia, Polska i Maroko są wśród krajów najbardziej narażonych na spowolnienie inwestycji spośród rynków rozwijających się, twierdzi Instytut Finansów
Międzynarodowych (IIF).

Rachunek za darmową wodę. Unia wymusza na Polsce nowe opłaty

Energetycy, firmy szukające gazu łupkowego, rolnicy, którzy nawadniają pola, i
hodowcy ryb będą musieli zacząć płacić za – dotychczas bezpłatne –korzystanie z wód powierzchniowych. O ile duże firmy na to stać, wieś boi się bankructw.

 

„Solidarność” protestuje i grozi: „Wrzesień będzie gorący”

Protestujący reprezentowali organizacje związkowe zakładów z Wielkopolski; mieli ze sobą syreny, gwizdki i bębny. Trzymali transparenty z napisami: „Biednych coraz więcej, pomocy coraz mniej.Tusk, nie rób z Polski Białorusi” oraz „Polityka wasza – bieda nasza”.
Z rządem nie można rozmawiać. Premier to tchórz i kłamca

Dziś zjawia się pod kordonem BOR-u, policji, ochroniarzy i obraduje co będzie lepsze dla naszej ojczyzny – mówił Piotr Duda, szef Solidarności podczas kongresu PiS.

Upadłości firm w strefie euro. Będzie gorzej niż w 2009 r.
Europa, a w szczególności strefa euro, najbardziej na świecie cierpi z powodu wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw. Podczas gdy w 2009 r.rosnącą liczbą upadłości najsilniej dotknięty był sektor produkcyjny, branża budowlana i usługowa najmocniej odczuły zakręcenie kurka z dotacjami oraz własny, cykliczny charakter. Obecny kryzys różni się więc od tego z 2009 r. grupą swoich ofiar. Według szacunków Euler Hermes w 2012 roku w strefie euro liczba upadłości firm wzrosła o 16 proc. a w 2013 o 21 proc.

Prof. Gomułka: Pomysły na OFE to żonglowanie długiem

Rządowe propozycje w sprawie OFE zmierzają do zmniejszenia długu oficjalnego kosztem wzrostu nieoficjalnego. Ta zmiana pogorszy stan finansów publicznych w przyszłości – stwierdził prof. Stanisław Gomułka podczas konferencji Komitetu Obrony Bezpieczeństwa Emerytalnego.

Eksperci: Rząd demontuje system emerytalny z 1999 roku

Rządowe rekomendacje dotyczące zmian w systemie emerytalnym oznaczają demontaż reformy z 1999 roku – uważają ekonomiści z Konfederacji Lewiatan.

OFE – trzy warianty zmian, pytań znacznie więcej

Fundusze emerytalne nie zostaną zlikwidowane, ale drugi filar ulegną przebudowie. Ministrowie finansów i pracy przedstawili trzy warianty zmian. Wszystkie mają jedną wspólną cechę – przerzucenie pieniędzy z OFE do ZUS.


Teraz rząd Tuska będzie walczył z faszyzmem

Im bardziej „skrzeczy rzeczywistość”, im więcej problemów życiowych w Polsce mają zwykli ludzie, tym większe zapotrzebowanie rządzącej ekipy Tuska na tematy zastępcze, które przy pomocy zaprzyjaźnionych mediów można uczynić głównymi w toczącej się debacie publicznej.Pierwsze ostrzeżenie w sprawie odradzania się faszyzmu w Polsce sformułowała oczywiście Gazeta Wyborcza po Marszu Niepodległości w listopadzie poprzedniego roku. Wygląda jednak na to, że wszystko to co działo się w tych sprawach do tej pory, to zaledwie przedbiegi.Po zakłóceniu w ostatnią sobotę przez kilkudziesięciu narodowców mającego się rozpocząć wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim hasłami „precz z komuną”, Norymberga dla komuny” i „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, władze uczelni zdecydowały się wprowadzić policyjnych antyterrorystów na jej teren, którzy siłą wyprowadzili protestujących. Jak poinformował rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, o ewentualnej karze zdecyduje sąd, do którego skierowano wnioski o ukaranie. – W sumie zidentyfikowaliśmy już 23 osoby, którym grozi kara grzywny za popełnienie wykroczenia .

Premier przyspieszy prace nad reformą prokuratury

Szykują się zmiany w ustawie o prokuraturze. Premier chce, by bardziej niż teraz podlegała ona rządowi.

Znalezione na: http://blogmedia24.pl/node/63948