70 Rocznica Powstania Warszawskiego

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Białystok, 1 sierpnia 2014

W dniu 1 sierpnia br. podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przy pomniku Armii Krajowej w Białymstoku (ul. Kilińskiego) zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, zatytułowana „Polska Walcząca”. Jest to regionalna wersja ogólnopolskiego projektu wystawienniczego, którego inauguracja odbyła się 29  lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Pokazuje m.in. akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie, sylwetki „Żołnierzy Wyklętych”, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski po 1944 r. Jej dopełnieniem są zdjęcia z prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” cmentarza na Powązkach, podczas których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach. Wystawa prezentuje również wydarzenia dziejące się w tych latach w Polsce północno-wschodniej, w tym udział mieszkańców regionu w tworzeniu konspiracyjnego państwa: organizacji konspiracyjnego nauczania, podziemnego sądownictwa, formacji zbrojnych oraz ich uczestnictwo zarówno w Akcji „Burza”, jak i w Powstaniu Warszawskim. Wystawa współtworzona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku jest prezentowana równolegle w całej Polsce. Materiały zamieszczone na wystawie pochodzą ze zbiorów IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Państwowego w Białymstoku, Archiwum Archidiecezji Białostockiej, Ośrodka „Karta”, Biblioteki Sejmowej i zbiorów prywatnych. W Białymstoku wystawę będzie można zwiedzać do 28 sierpnia.

1 sierpnia mieszkańcy Białegostoku otrzymają także z rąk harcerzy specjalną gazetkę  przygotowaną przez Oddział IPN pt. „Głos Ziemi Białostockiej”. Jest to reprint podziemnego wydawnictwa, kolportowanego w 1944 r. w Białymstoku przez Bojową Organizację „Wschód”, wchodzącą w skład Armii Krajowej.

Początek uroczystości – godz. 17.

Ponadto informujemy, że Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk skierowała pismo do samorządów województwa podlaskiego zawierające apel o wywieszenie w dniu 1 sierpnia flag państwowych, włączenie w godzinę „W” syren alarmowych i zatrzymanie na chwilę ruchu ulicznego.

Tomasz Danilecki, asystent prasowy Oddziału IPN w Białymstoku