W przed ostatni dzień lipca, na rzece Netta odbyły się kolejne, już 26. Zawody w Pływaniu Na Byle Czym w Augustowie. Impreza ta, z małą przerwą w latach 2020-2021, z powodu „pandemii” oraz 2022 z powodu jubileuszowej parady, odbywa się nieprzerwanie od 1996 r. Wówczas to, debiutanckie pierwsze miejsce powędrowało dla konstruktorów „Wyspy Ludożerców”. Na imprezę co roku odbywającą się w ostatnią niedzielę lipca, zjeżdżają się tłumy osób, które chcą zobaczyć wszystko z bliska.
W tym roku do zawodów zgłosiły się 23 załogi, jednakże dojechało tylko 16 (jedna załoga się rozchorowała, druga natomiast w drodze miała wypadek).
Zawody rozpoczęły się chwilę po godz. 15:00. Jednostki pływające ruszyły zza mostu nad rzeką Nettą i płynęły w okolicy Błoni nad rzeką Nettą. Cały pokaz trwał lekko ponad godzinę. Uwagę porzykuła   „Augustowska pszczoła”, z którą udało mi się zamienić słowo na początku Imprezy.
Wzięliśmy udział w zawodach, ponieważ jest tutaj świetna, miła zabawa, dobre emocje, fajnie jest – mówili dla Niezależnych Mediów Podlasia przedstawiciele Centrum Integracji Społecznej – My już startowaliśmy, płynęliśmy wcześniej, przed pandemią jeszcze. Zbudowaliśmy wtedy dwór Króla Zygmunta Augusta – dopowiada Iwona Michałowska z Centrum.
W zawodach udział wzięło także pływadło, któremu nie udało się dojść (nie, nie dopłynąć) do mety, czego powodem było przewrócenie się. Na szczęście, obecni na miejscu ratownicy WOPR, szybko zainterweniowali i uratowali uczestnika. Warto zwrócić uwagę na uczestnika, który po namowie swojego ojca, postanowił przejść Nettę, za co Ogródek pod Jabłoniami  ufundował mu 5 obiadów.
O godzinie 17:00 odbył się koncert białostockiej grupy Tappahall, mającej swoją siedzibę w Warszawie. Zespół ten jest połączeniem synth popu i rocka. Następnie prowadzący imprezę ogłosili wyniki tegorocznych zawodów. Trzecie miejsce zajęła wspomniana wcześniej ekipa, która zgarnęła nagrodę 7.000 zł. Czołowe miejsca zdobyły ekipy z Raciborza oddalonego od Augustowa o ponad 600 km. Drugie miejsce i nagroda 10.000,00 zł. powędrowała do ekipy od „Świerszcza Filipa” – kapitan załogi zdobył I miejsce we wcześniejszej edycji w 2019 r. Natomiast zaszczytne pierwsze miejsce i nagrodę 15.000,00 zł zajęła załoga  Statku Widmo, z kapitanem  Krystianem Michalskim na czele. Dodatkowo jury przyznało jeszcze nagrodę ECO o wartości 5.000 zł dla „Sterowca” z Odolanowa oraz sękacz augustowski dla 4,5 metrowej Ropuchy i porwanej przez nią  Calineczki z Krakowa.
Jako zwycięzca czuję się bardzo świetnie, wszystko zawdzięczam mojej załodze. Udało nam się stworzyć pomysł, który od jakiegoś czasu nam tkwił w głowie – mówi Michalski – Trzeba sobie pomagać, trzeba pomagać ludziom i dlatego wpadliśmy na to, by dać ten statek na licytację, może się komuś przydać, może jeszcze popływać, a pieniądze potrzebującym zawsze się przydadzą.
Twórcy 15 metrowego statku Widmo przekazali swoje pływadło do licytacji przez linię telefoniczną Radia Białystok, 85 744 22 22. Cena wywoławcza wyniosła 1,5 tys. zł a wylicytował ją Bogusław Falkowski, właściciel sanatorium „Pałac na Wodzie”. Statek stanie niebawem w jego okolicy, a kwota licytacji zasili konto Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”. Po ogłoszeniu wyników odbył się  występ białostockiego rapera (pochodzącego z Suwałk),  Wiktora VBS’a Bogdana.
Publiczność była bardzo fajna i uważam, że Augustów ma bardzo fajną publikę. – poinformował raper – Bawili się zarówno młodsi jak i ci starsi.
Następnie scenę objął zespół Taraka z muzykę pop, folk oraz rock, po czym na scenę weszła gwiazda wieczoru, Marta Markiewicz ze Słupska, znana jako Sarsa. Koncert jej rozpoczął się o godz. 21.
Wśród uczestników była także grupa ratownicza Nadzieja, posiadająca swoją siedzibę w Łomży. Grupa, oprócz zabezpieczenia medycznego zawodów, przygotowała pływadło Ambulans, na którym zaprezentowała  Pierwszą Pomoc. Ambulans był wzorowany na samochodzie marki Mercedes i posiadał tablicę rejestracyjną BL64619, która na co dzień jeździ na ambulansie Mercedes Sprinter o numerze bocznym GR-030. Tuż przy ambulansie płynęła tratwa, na której miał miejsce pokaz udzielania pierwszej pomocy. Jako rekwizyty użyto słynnych fantomów.
Dziękuję knajpie „Biała Perła” na Netcie za wsparcie w stworzeniu tej relacji. Moje zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć pod adresem: https://fotodabrowski.eu/index.php?/category/195.