Artykuł zaległy. W dniach 13-14.08.2024 w Oświęcimiu, w kompleksie należącym do Ojców Salezjanów, przy ul. Władysława Jagiełły, odbyło się wydarzenie o nazwie Marsz Życia i Wolności Polaków i Polonii. Jego organizatorem był 60. letni Witold Gadowski. Mieszkańcy z województwa podlaskiego (Białegostoku, Łomży, Suwałk i Bielska Podlaskiego) dotarli na marsz busem. Wyjazd odbył się z inicjatywy Anny Sławińskiej i Marzeny Głowackiej z Partii Polska Jest Jedna Rafała Piechy.
Witold Gadowski to, pochodzący z Zakopanego, dziennikarz, publicysta, pisarz i poeta. Były rzecznik prasowy UM Kraków i dyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta Kraków. W swojej karierze był także wiele lat dziennikarzem telewizji TVN (programu Superwizjer”) i TVP (w latach 2007-2010 zajmował kierownicze stanowiska w TVP). W czasie „pandemii” Covid-19 deklarował się jako przeciwnik obowiązkowych szczepień i obostrzeń. Obecnie jest członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie. 9 miesięcy temu, wraz Wojciechem Sumlińskim i Rafałem Piechem powołał Stowarzyszenie Ruch Obrony Polaków.
Tegoroczny marsz w Oświęcimiu odbył się już 6 raz i jest organizowany od 2019 roku, w rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbe. W czasie apelu w obozie koncentracyjnym 29 lipca 1941 r., franciszkanin, ojciec Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową, aby w ten sposób darowane było życie jego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659). Po usłyszeniu słów: „Ach, jak żal mi żony i dzieci, które osierocam” niezwłocznie poprosił kapitana SS, aby ten pozwolił mu oddać życie w zamian za życie innego więźnia. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe został uśmiercony zastrzykiem trucizny podanej z rąk kierownika izby chorych w obozie, Hansa Bocka, 14 sierpnia 1941 o godz. 12:50.
Obchody tragicznej śmierci polskiego męczennika rozpoczęły się o godz. 8:00 rejestracją uczestników. Następnie, o godzinie 9.00, odbyła się msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Po mszy można było wysłuchać wiele prelekcji. Jako pierwszy wygłosili ją, zaraz po otwarciu wydarzenia, Grzegorz Orenkiewicz i Mariusz Kozik. Prelekcja nosiła tytuł „Husaria, jako podstawa naszej tożsamości”. Następnie głos zabrał Maciej Pawlicki opowiadając o kulturze.
Miały miejsce również dwie prelekcje dotyczące relacji polsko-ukraińskiej. Jako pierwszy wypowiedział się Krzysztof Baliński w prelekcji pt. „Polska Polin, czy Ukropolin?”. Później odbyła się dyskusja pisarza Stanisława Srokowskiego z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”, Pawła Zdziarskiego. Jej tytuł to „Wołyń bez Mitów”. Wystąpiła jeszcze dr Ewa Kurek z „Pedagogiką wstydu”.
Ostatnie 3. prelekcje wygłosił dziennikarz Wojciech Sumliński („Zawłaszczanie martyrologii II WŚ przez środowiska żydowskie”), adwokat i prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski („Suwerenność na tle traktatów UE”) i historyczka Barbara Nowak („Święty Maksymilian Maria Kolbe – wiara i ofiara”).
Każdego roku na imprezie, finansowanej wyłącznie ze środków społecznych, odbywał się duży koncert znanych artystów. Nie zabrakło tego również w tym roku. Podczas koncertu zatytułowanego „Tylko miłość jest twórcza” można było posłuchać wielu pięknych piosenek, m. in. „Tyle Słońca w całym mieście” Anny Jantar połączonych z uwielbieniem, np. „Nasz Bóg” z repertuaru Exodus 15. Koncert poprowadziła Joanna Kondrat, która wystąpiła wraz z Alicją Węgorzewską, Haliną Frąckowiak, Małgosią Szarek, Markiem Piekarczykiem, Marcinem Staszkiem oraz Rafałem Brzozowskim i zespołem Doka.
Następnego dnia o godz. 8:00 uczestnicy zebrali się, by uformować kolumnę marszową, a parę minut po 9:00 wyruszył 4. kilometrowy marsz. Jego trasa prowadziła spod Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych do obozu Auschwitz-Birkenau, a tam odbyła się msza święta kończąca wydarzenie.
Wszystkie zdjęcia z wydarzenia: https://fotodabrowski.eu/index.php?/category/216.