Image1II Edycja Polskie Kresy odbyła się pod honorowym patronatem ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Głównym punktem programu było odsłonięcie portretu Tadeusza Jasińskiego.

Bohaterskiego młodzieńca który w 1939 roku bronił Grodna przed sowieckim najeźdźcą.
Poniżej cytat o Tadziu Jasińskim znaleziony na Wikipedii:

„Tadeusz był synem służącej Zofii Jasińskiej, półsierotą, wychowankiem Zakładu Dobroczynności. W czasie sowieckiego ataku rzucił koktajl Mołotowa na nacierający czołg sowiecki, ale zapomniał go zapalić. Schwytany przez Sowietów, został skatowany i przywiązany jako żywa tarcza do czołgu. Odbity przez Polaków, skonał w rękach matki, która zdążyła mu powiedzieć: Tadzik, ciesz się! Polska armia wraca! Ułani z chorągwiami! Śpiewają!!!”

Impreza została uroczyście otwarta przez prezesa fundacji ,,Polacy znad Niemna’’ Roberta Pawłowskiego po czym przeszła do części artystycznej w której wystąpiły zespoły muzyczne z Grodna.

Gwoździem programu był koncert Tadka i Bosskiego Romana promujący ich nową płytę „Burza 2014”

Na sali można było spotkać wiele białostockich sław, między innymi Jana Leończuka polskiego poetę, prozaika, dyrektora Książnicy Podlaskiej oraz prof. Józefa Maroszka historyka z Uniwersytetu w Białymstoku.

Z uwagi na bardzo długi czas imprezy pozwoliłem sobie skrócić ją o przemówienia kończące pierwszą część. Wersja wydłużona jest dostępna dla chcących ją oglądać pod tym linkiem.
„https://www.youtube.com/watch?v=tmgoxGsfVlI”

Ogrom pracy przy montażu tak długiego wydarzenia (ponad trzy godziny) spowodował że zamieszczam je z dużym opóźnieniem i w dwóch częściach.
Pierwsza już jest dostępna poniżej, a drugą – koncert Tadka i Bosskiego wrzucę w najbliższych dniach.

JP

Zwiastun

II Edycja Polskie Kresy – Grodzieńszczyzna 1/2