,,Upadek” grozy Hitlera

smiechW roku 2004 roku na ekrany kin trafił film ,,Upadek”. Przedstawiał on ostatnie dni Adolfa Hitlera. Dzieło to było czymś niezwykle kontrowersyjnym, jako że pokazywało ,,ludzkie” oblicze dyktatora.
Oprócz ataków furii Hitler w tym filmie potrafił okazywać serdeczność, wręcz czułość, miał chwile załamania. Tym niemniej, właśnie sceny z wrzeszczącym Hitlerem przyczyniły się do powstania tysięcy parodii. Zaczęło się od tej, w której Hitler dowiaduje się o klęsce armii Steinera. Wpada w szał i zaczyna krzyczeć na swoich generałów zarzucając zdradę SS i swoim dowódcom. Po chwili jednak zrezygnowany przyznaje, że wojna jest już przegrana. Potem do tej sceny dołączyły inne, a stałym motywem zostały psikusy Hermanna Fegeleina. Z czasem każda postać zyskała własne cechy i tak na przykład Hans Krebs ma obsesję na punkcie map i ryb; Wilhelm Keitel jest śmiertelnie poważny, a Goebbels budzi powszechną grozę swoim przerażającym wyglądem. Istota tych parodii polega na wstawianiu fałszywych napisów, niekiedy efektów specjalnych do wybranych momentów filmu.  Twórcy parodii często współpracują ze sobą, organizują konkursy,  a za cel stawiają sobie ośmieszanie Hitlera, odpierają zarzuty gloryfikacji III Rzeszy czy pochwały ludzi, którzy ją tworzyli. Humorystyczny wydźwięk filmików skłania do myślenia, czy ludzie nie zaczynają powoli ,,oswajać się” z osobą Hitlera. Owszem, w 1940 roku powstał film Charliego Chaplina ,,Dyktator”, przez całą wojnę wytwórnia Disneya tworzyła filmy antynazistowskie, wszystko to jednak odbywało się w czasach, gdy humor miał upokarzać znienawidzoną ideologię.

Dziś parodie powstają dla rozrywki, Hitler w nich jest nerwowy, nieporadny i złośliwy. Gra w gry komputerowe, komentuje bieżące wydarzenia, pada ofiarą psikusów Fegeleina bądź trafia do szkoły. W niczym nie przypomina Hitlera, o którym uczyliśmy się z podręczników do historii. Można więc powiedzieć, że przeróbki ,,Upadku” są upadkiem grozy Hitlera.

Stefan Aleksander Dziekoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.