1 listopada obchodzimy dzień wszystkich świętych, odwiedzamy groby najbliższych, wyciszamy się. W tym dniu Policja prowadzi „Akcję ZNICZ” a na najstarszych polskich cmentarzach, np. na warszawskich powązkach, białostockim „Farnym” czy łomżyńskim komunalnym, odbywają się kwesty których celem jest zbiórka na odrestaurowanie najstarszych, poniszczonych nagrobków i zabytków cmentarnych. W Łomży taka kwestia odbyła się niespełna 40. Raz – ZG Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej organizuje akcję już od 1984 roku.

Cieszy to, że od pierwszej kwesty była ona bardzo przychylnie przyjęta przez mieszkańców i gości odwiedzających nasz cmentarz i tak pozostało do dzisiaj. Mało kto omija kwestarzy i nie wrzuca swojego serdecznego grosza. – mówi Józef Babiel – Zawsze w kwestę jest zaangażowanych setka osób.

W święto zmarłych na łomżyńskim cmentarzu kwestionariusze stoją przy każdym wyjściu z cmentarza od godz. 9:00 do zmierzchu, tj. 16:00, datki od Wspierających wędrują do puszek kwestarskich. Natomiast w Zaduszki, kwesta odbywa się przy skarbonach stacjonarnych ustawionych przy 3. najważniejszych wejściach. Od początku organizatorem jest społecznik, harcerz (m.in. były komendant Hufca ZHP) oraz podinspektor U.M. w Łomży, Józef Babiel, którego wspierają działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Tegoroczny wynik kwesty, to 60.918,17 zł. Do tej sumy zostanie doliczona jeszcze kwota ze sprzedaży waluty obcej. Pierwszego dnia zebrano 54.161,74 zł, czyli niecały tysiąc złotych mniej niż podczas ubiegłorocznej edycji. Drugi dzień przyniósł natomiast kwotę 6.756,41 zł.

Do tej pory udało się odnowić ok. 300 nagrobków.

Zdjęcia: https://fotodabrowski.eu/index.php?/category/199.