Stawy przy ulicy Mickiewicza

stawy przy mickiewiczaNad stawami czas się zatrzymał. Wprawdzie nie ma tam już wędkarzy zapatrzonych godzinami w zbyt spokojną taflę, nie ma wtulonych w siebie – starszej damy o lasce i starszego pana poruszającego się z balkonikiem, którzy zazwyczaj przewiadywali na pierwszej ławce od strony ulicy Mickiewicza, tej od Białki. Nie ma monologujących karciarzy przesiadujących w  pobliskich chaszczach ( bo malowniczych chaszczy też już nie ma) i nie ma uczniów, którzy uciekli z ostatnich trzech godzin matematyki w Szkole Podstawowej nr 3, bo  na wagarach  atrakcją nie są już ławeczki nad stawami, lecz Facebook albo marnotrawienie czasu nad najnowszym Medievalem.

Stawy zatraciły na swojej tajemniczości i nie są już obowiązkowym punktem wyprawy od ZOO poprzez ulicę Podleśną aż wytwórni trumien nad Białką. Stały jest tak zwyczajne, tak uporządkowane, zupełnie bez wyrazu…jak wzorowa uczennica podlizując się nauczycielom.kaczuszki

Teraz sytuowane są między galerią handlową a głośną arterią, kiedyś – gdy po ulewnych deszczach woda występowała z brzegów, łączyły się ze sobą, negując ciągłość ulicy Mickiewicza i  nie dało się zdążyć do szkoły na czas, woda bowiem przewyższała poziom brzegów dziecięcych kaloszy.

Zimą dawały upust swej tajemniczości i pokrywały się warstwą lodu,  gdzieniegdzie bardzo kruchą, ale czy to zniechęcało armatorów ryzykownej wirtuozerii na lodzie? Łyżwy chwiały się same i od razu przypominała mi się starofrancuska opowieść o Lisie Renarcie, który wrednego Wilka zaklinował w przerębli i nie chciał mu pomóc( wtedy jeszcze babcie czytały i opowiadały wnuczętom bajki w sposób naturalny i nie trzeba było obudowywać  NORMALNEJ bajki bajkoterapią  i mnożyć bytów arteterapii).

Latem dziadkowie przyprowadzali tu swoje wnuki, by wprowadzić w arkana wędkowania.

Teraz starsi mężczyźni szybciej kapcanieją przez telewizorem i rzadko kiedy  potrafią się starzeć DAJĄC COŚ z siebie innym….

…a nad stawami deszcz. Zwyczajny jakiś.

Marta Cywińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.