Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej  (zdjęcie IPN)

Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej
(zdjęcie IPN)

19 lipca 2015 r., o godz. 12.00, w Gibach przy Krzyżu – pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej rozpoczną się uroczystości w 70. rocznicę największej zbrodni sowieckiej popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej, jaką była Obława. Po mszy świętej odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Swój udział w uroczystości zapowiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Współorganizatorem uroczystości jest Oddział IPN w Białymstoku, a także Gmina Giby i miejscowa Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Anny. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP. W skład Komitetu Honorowego weszli Prezes IPN, Marszałek Województwa Podlaskiego, Biskup Ełcki oraz Wojewoda Podlaski.

W przeddzień głównych uroczystości, o godz. 18.00 w bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar Obławy. Z kolei o godz. 18.00 na Rynku Króla Zygmunta Augusta w Augustowie Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku otworzy wystawę „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”.  Organizatorami tej części obchodów są Burmistrz Augustowa i Oddział IPN w Białymstoku.

Tego samego dnia o godz. 20.00 na wzgórzu w Gibach rozpocznie się wieczornica harcerska, przygotowana przez harcerzy z ZHP i ZHR Chorągwi Białostockiej oraz nauczycieli i uczniów miejscowych szkół. Najpierw swój program artystyczny zaprezentuje młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gibach, następnie uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach przedstawią montaż słowno-muzyczny. O godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski, po którym gawędę historyczną o Obławie wygłosi Jarosław Wasilewski z OBEP IPN w Białymstoku. Kolejnym punktem programu będzie zapalenie zniczy upamiętniających wszystkie ofiary Obławy. Ostatnim punktem obchodów będzie koncert Grzegorza Kucharzewskiego z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach.

Współorganizatorami obchodów są:

Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, Dziekan Dekanatu Sejneńskiego, Starostowie powiatów Augustów i Sejny, Burmistrz Miasta Augustów, Nadleśniczy Nadleśnictw Pomorze i Głęboki Bród oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Ponadto w dniu 19 lipca w całym kraju odbywać się będą przeglądy filmów o Obławie, m.in. w Warszawie, Radomiu, Szczecinie, Poznaniu i innych miastach.

Oba filmy zostaną też zaprezentowane 19 lipca w Białymstoku na „Przystanku Historia” IPN (ul. Warszawska 48) o godz. 10.30 oraz w Augustowie o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9). Wstęp wolny.