Mniej znane oblicze Białegostoku

                Białystok jest miastem dość znanym w Polsce. Wszystko dzięki Internetowi potężnemu medium. Rozpowszechniło ono postać Krzysztofa Kononowicza, w gruncie rzeczy człowieka, który zupełnie nieoczekiwanie trafił do świata wielkiej polityki. Internauci tarzali się ze śmiechu, pan Krzysztof stał się rozpoznawalny w całym kraju, zagrał też epizod w komedii.

                Szerokim echem odbiła się również afera dotycząca nowego loga miasta łudząco podobnego do loga nowojorskich homoseksualistów. Żartom o mało konserwatywnym Białymstoku nie było końca.

                Zapytajmy jednak osób, które nigdy nie były w mieście: co o nim wiedzą. Czy znają jego historię? Postaci z nim związane?

                Któż słyszał o niezwykłej historii przybudówki kościoła farnego? O ,,Wersalu Północy” – pałacu Branickich? Dlaczego Białystok jest postrzegany przez pryzmat wpadek i zabawnych sytuacji a nie przez dokonania kulturalne?

                Przede wszystkim miasto nie rozreklamowało się skutecznie. Kraków, czy Warszawa ze względów finansowych, jak i ugruntowanej pozycji mogą sobie pozwolić na szeroko zakrojoną kampanię reklamową. Białystok jest postrzegany jako miejsce zacofane, nieomal egzotyczne. Ludzie przyzwyczajeni są do Bałtyku czy Zamku Królewskiego, nie do wielkiego kościoła św. Rocha. Może czas to zmienić?

                Ten tekst jest krótszy niż zwykle. Nie zamierzam w nim opisywać problemu wraz z jego zawiłościami. Chcę rozpocząć dyskusję pod tytułem: ,,jak zmienić status quo”? Jak uczynić Białystok miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów? Zachęcam do przemyśleń.

                                                                                            

                                                                                                     Stefan Aleksander Dziekoński

One Reply to “Mniej znane oblicze Białegostoku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.