Ewolucja gry komputerowej

Commodore64Gra komputerowa jest kolejną po komiksie ,,czarną owcą” kultury. Mówi się, że uzależnia, gloryfikuje przemoc, mówiąc kolokwialnie ,,odmóżdża”. Czy to prawda? Czym naprawdę są gry komputerowe? Jaka jest ich historia?

Pierwszą ogólnodostępną grą był ,,Pong”. Zabawa była bardzo prosta: dwa prostokąty odbijały piłkę, celem gry było odbić piłkę tak, by nie dotknęła drugiego prostokąta. Rozgrywka opierała się więc na zasadzie ping- ponga (do czego zresztą nawiązuje tytuł).

Innym przebojem tych czasów była prosta strzelanka ,,Space Invaders”. Polegała na odpieraniu fali atakujących kosmitów.

Dalej nadeszła era gier platformowych, uznawanych dziś za klasykę gatunku. Rozgrywka toczyła się w dwóch wymiarach, muzyka była elektroniczna i dość prymitywna ( tak zwana muzyka 8- bitowa). Tym niemniej gry te są wspominane z sentymentem, ich rozkwit w latach 90 był milowym krokiem w przemyśle elektronicznej rozrywki.

Obecnie gatunek ten został zdetronizowany przez inne. Rozwój technologii umożliwia tworzenie olbrzymich światów w trzecim wymiarze, muzyka brzmi całkowicie naturalnie, gry są bardzo różnorodne, powstają te dla małych dzieci, jak i takie przeznaczone wyłącznie dla dojrzałego odbiorcy. Są gry strategiczne starające się jak najlepiej odwzorować zarządzanie państwem na różnych płaszczyznach: ekonomicznej, militarnej itd. Są brutalne i pełne krwi strzelaniny. Ilość gatunków potrafi przytłoczyć.

Rozwija się też warstwa fabularna. Postać gracza często staje przed wyborami, niekiedy moralnymi. O ile kiedyś fabułą gry platformowej było ocalenie ukochanej z rąk głównego czarnego charakteru, o tyle dziś taka fabuła zostałaby niemiłosiernie skrytykowana. Gra powinna mieć sprawną narrację oraz opierać się na ciągu przyczynowo – skutkowym. O ile nie wszystkie gry są dubbingowane, o tyle kiedy już do tego dochodzi często angażowani są znani aktorzy, nieraz nawet legendy kina. Świadczy to o wzroście prestiżu gier komputerowych.

Gry komputerowe budują swoją pozycję na rynku wraz z rozwojem technologii i nowymi pomysłami. Jak wspomniałem gry są różne, mogą mieć walory edukacyjne i celować w gusta różnych odbiorców. Temat nie jest zamknięty, branża rozgrywki elektronicznej wciąż się rozwija, dzisiejsze gry mogą za dekadę ,,trącić myszką”. Szkoda, że nie powstała dotychczas pasjonująca gra z ukłonem w stronę dziejów Białegostoku. Byłaby to szansa zerwania z mitem miasta prowincjonalnego i niebanalnej promocji.

Tymczasem zaznaczę, że całą problematykę opisałem skrótowo w związku z czym przed wyrobieniem sobie opinii na temat zalet i wad elektronicznej rozrywki radzę samodzielnie zgłębić temat. Życzę powodzenia!

Stefan Aleksander Dziekoński

 

One Reply to “Ewolucja gry komputerowej”

 1. Gry to uzależnienie i choroba psychiczna:(po co ćwiczycie w grach zabijanie?zakazać gier!seryjni mordercy w grach ćwiczą zabijanie piorą mózgi to nałóg uzależnienie ucieczka od życia

  http://www.sfora.pl/Pojedynek-mordercow-Chcial-pobic-rekord-Breivika-a52730
  Adam Lanza, odpowiedzialny za masakrę w Newton, wzorował się na Andersie Breviku i brutalnych grach komputerowych – podają anonimowi informatorzy z amerykańskiej policji.
  Morderca prawdopodobnie chciał pobić rekord swojego idola. Śledczy znaleźli dowody na to, że Lanza miał obsesję na punkcie norweskiego mordercy. Co więcej, w jego piwnicy odkryto skarbnicę gier wideo. Podobno nastolatek przesiadywał tam godzinami, z zasłoniętymi oknami, i ćwiczył swoje strzeleckie umiejętności.
  Lanza chciał odegrać swoje fantazje z gier, poprzez zabijanie. Wybrał akurat szkołę Sandy Hook, ponieważ była najłatwiejszym celem z największą liczbą ludzi
  Adam Lanza popełnił samobójstwo po tym, jak w ubiegłym roku dokonał masakry w szkole podstawowej. Zabił wtedy 20 dzieci i 6 nauczycieli. Jego guru, Anders Breivik, zamordował z zimną krwią 77 osób, w większości uczestników letniego obozu w 2011 roku.

  http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,14-latek-zabil-mieczem-prababcie-bo-zabronila-mu-grac,wid,13692803,wiadomosc.html?ticaid=5cdc1
  14-letni chłopiec z Douglasville w stanie Georgia (USA), przy użyciu miecza zabił swoją prababcię tylko dlatego, że chciała, by przestał grać w gry komputerowe. W ataku ucierpiała także jego babcia, która została zraniona w rękę.
  Wezwanym na miejsce funkcjonariuszom ukazał się obraz niczym z horroru. Na trawniku przed domem w kałuży krwi leżała 77-letnia kobieta, jak się później okazało, prababcia 14-latka zabita mieczem. Babcia chłopca prawdopodobnie też straciłaby życie, ale zdołała uciec i zabarykadowała się w jednym z pokoi. Krewki 14-latek zdążył zranić także i ją. Na szczęście tylko w rękę.
  Według telewizji CBS, funkcjonariusze policji musieli użyć paralizatora, by obezwładnić szalejącego nastolatka, który przywitał ich strzałami z wiatrówki.
  – Na podwórku zobaczyliśmy chłopca stojącego z mieczem w jednym ręku i pistoletem

  Ośmioletni chłopiec z Trydentu, na północy Włoch, trafił na pogotowie ratunkowe z silnym skurczem szyi w rezultacie nadużywania playstation – podały media. Media podkreślają, że coraz mniejsze dzieci wymagają pomocy z powodu uzależnienia od gier komputerowych.
  Skurcz u chłopca był tak bolesny, a jego szyja tak nienaturalnie wykrzywiona, że matka pojechała z dzieckiem na pogotowie, gdzie podano mu zastrzyk przeciwskurczowy. Lekarze wyjaśnili matce, że jedyną przyczyną poważnej dolegliwości było to, że zbyt wiele godzin chłopiec spędza przy playstation.
  Lekarze przyznają w mediach, że nie jest to przypadek odosobniony i że coraz częściej trafiają do nich dzieci z różnego rodzaju dolegliwościami, będącymi rezultatem uzależnienia od gier komputerowych. Najczęściej dochodzi do bolesnych urazów nadgarstka.
  Zjawisko to staje się plagą, choć na opakowaniach gier są ostrzeżenia
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tragiczny-skutek-grania-w-popularna-gre,1,4846199,wiadomosc.html

  http://www.sfora.pl/Nastolatek-zabil-matke-Nie-dala-mu-grac-a44406
  7-letni uczeń z Petersburga zamordował matkę. Powód?
  Kobieta kazała mu przestać grać w gry komputerowe, wyłączyła komputer i po kłótni wyrzuciła go z pokoju – donosi „Głos Rosji”.
  Według policjantów nastolatek wyłamał drzwi, zadał matce kilka ciosów nożem. Po czym włączył komputer i kontynuował grę.
  Kobieta zdołała dotrzeć do telefonu i wezwała pogotowie. Zmarła jednak w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.