63. rocznica zamordowania majora
Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”
– relacja filmowa

8 lutego 2014 w Hajnówce odbyły się uroczystości upamiętniające mord na najodważniejszym i najwaleczniejszym z Polaków – Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”.

Image2

O godzinie 15:00 w Kościele p.w. św. Cyryla I Metodego, została odprawiona Msza święta w intencji zamordowanego majora i Jego Żołnierzy. Mszę św. oprawił ks. dr Tadeusz Kasabuła, dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku, a piękną homilię wygłosił ks. Grzegorz Śniadych, z parafii św. Andrzeja Boboli w Białymstoku.. Po mszy można było uczestniczyć w prezentacji postaci majora Zygmunta i jego ludzi z oddziału. Prezentację przygotował białostocki oddział IPN.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, NSZZ Solidarnośc w Hajnówce, Akcja Katolicka w Hajnówce, Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikównej ps. „Inka”.
lupaszka1Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” – urodził się 12 marca 1910 roku w Stryju, zamordowany 8 lutego 1951 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uczył się we Lwowie i Stryju, w 1929 ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze. W końcu tego roku jako ochotnik wstąpił do szkoły podchorążych zawodowych na kurs unitarny w Różanie. Następnie przeszedł do szkoły podchorążych kawalerii w Grudziądzu. Przydzielony do 4 pułku ułanów zaniemeńskich w Wilnie, w którego szeregach uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Od początku 1940 roku w konspiracji na terenie Wilna. W sierpniu 1943 roku na mocy rozkazu Komendanta Okręgu ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk” skierowany na stanowisko dowódcy oddziału partyzanckiego AK pod komendą ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”. Z niedobitków tego oddziału zorganizował nowy oddział partyzancki – 5 Brygadę Wileńską. Na jej czele wykonał kilkadziesiąt udanych akcji przeciw niemieckim siłom okupacyjnym i kolaboranckim oddziałom litewskim, także wrogim oddziałom sowieckim.

W sierpniu 1944 roku część partyzantów ponownie zebrała się pod rozkazami „Łupaszki”. Odtworzona przez niego 5 Brygada Wileńska AK w szczytowym momencie liczyła około 250 żołnierzy. Była najsilniejszym i najskuteczniejszym oddziałem podziemia antykomunistycznego w tym rejonie. Jesienią 1945 roku „Łupaszko” wyjechał na Pomorze. Podporządkował się ppłk. Antoniemu Olechnowiczowi ps. „Pohorecki”.

30 czerwca 1948 aresztowany przez funkcjonariuszy MBP w Osielcu. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie 2 listopada 1950 roku na karę śmierci. Zamordowany w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 8 lutego 1951 roku. Jego ciało zostało odnalezione wiosną 2013 roku w okolicach kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach.

JP

One Reply to “63. rocznica zamordowania majora
Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”
– relacja filmowa”

  1. Krewni majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” zdecydowali, że ekshumowane szczątki majora mają zostać pochowane na Powązkach w mającym tam powstać mauzoleum bohaterów podziemia niepodległościowego, których szczątki odnaleziono i zidentyfikowano podczas ekshumacji w 2013r.. Termin uroczystości pogrzebowych wyznaczono na 27 września 2014r., w Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.
    Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/66759,zapora-spocznie-na-powazkach.html

    W ubiegłym roku prace ekshumacyjne na Powązkach w Warszawie prowadzone przez IPN doprowadziły do identyfikacji szczątków majora Szendzielarza. Spoczną one w Mauzoleum na Powązkach.
    Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/67713,upamietnili-majora-lupaszke.html

    Czy szczątki majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” (tak samo jak majora „Zapory”) będą pochowane 27 września 2014 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.